Święto Zmarłych Pamiętamy Wszędzie

Candle
1 Listopada - Święto Zmarłych pamiętamy wszędzie.

1 listopada jest wyjątkowym dniem w sercach Polaków….. wyróżniającym się w sercach Polonii na całym świecie. Polonii, która choć daleko, to pragnie doświadczyć metafizycznego powiązania z przepiękną tradycją, tak odległą, a jednak tak bliską.

Wiersz Wisławy Szymborskiej jest naszą szkolną dedykacją dla naszych bliskich i dla nas.

KONSZACHTY Z UMARŁYMI

W jakich okolicznościach śnią ci się umarli? Czy często myślisz o nich przed zaśnięciem? Kto pojawia się pierwszy? Czy zawsze ten sam? Imię? Nazwisko? Cmentarz? Data śmierci?

Na co się powołują? Na dawną znajomość? Pokrewieństwo? Ojczyznę? Czy mówią, skąd przychodzą? I kto za nimi stoi? I komu oprócz ciebie śnią się jeszcze?

Ich twarze czy podobne do fotografii? Czy postarzały się z upływem lat? Czerstwe? Mizerne? Zabici czy zdążyli wylizać się z ran? Czy pamiętają ciągle, kto ich zabił?

Co mają w rękach – opisz te przedmioty. Zbutwiałe? Zardzewiałe? Zwęglone? Spróchniałe? Co mają w oczach – groźbę? Prośbę? Jaką? Czy tylko o pogodzie z sobą rozmawiacie? O ptaszkach? Kwiatkach? Motylkach?

Z ich strony żadnych kłopotliwych pytań? A ty, co wtedy odpowiadasz im? Zamiast przezornie milczeć? Wymijająco zmienić temat snu? Zbudzić się w porę?


Najnowsze wpisy